در دو مقاله قبل در مورد مشاهده افراد متصل به وای فای و مودم و تغییر رمز وای فای توضیح دادیم ، در این جلسه نیز قصد داریم تا نحوه تغییر رمز مودم برای امنیت بیشتر را به شما کاربران عزیز آموزش بدهیم ، از انجایی که بسیاری از کاربران رمز های مودم خود را تغییر نمی دهند ، هکر ها با سو استفاده از این مورد می توانند به راحتی وارد پنل مودم و روتر شما شده و رمز وای فای ، نام کاربری و رمز عبور اینترنت را مشاهده کنند و علاوه بر امکان استفاده از اینترنت شما ، امکان ورود به ناحیه کاربری سرویس دهنده اینترنت شما و مشاهده تمام اطلاعات شخصی ، شامل نام ، نام خانوادگی ، تلفن ، آدرس کد پستی و … را داشته باشند ، همچنین برخی از افراد به راحتی توسط همین روش سعی می کنند تنظیمات مودم را دستکاری کرده تا اینترنت شما قطع شود ، در ادامه به مراحل تغییر رمز مودم و روتر را به صورت تصویری به شما کاربران عزیز توضیح خواهیم داد.

تغییر رمز مودم برای جلوگیری از سرقت اطلاعات

مراحل تغییر رمز مودم  :

مرحله اول : متصل شدن به شبکه :

ابتدا با استفاده از کابل شبکه ، یا اتصال به wifi به مودم خود متصل شوید.

مرحله دوم : وارد کردن آدرس مدیریت مودم و روتر :

سپس آدرس ورود مودم خود را وارد کنید ، آدرس ورود معمولا 192.168.1.1 یا 192.168.0.1 یا 192.168.2.1 هستند ، و یا 10.0.1.1 ( اپل ) و یا 10.0.0.1 ( در Xfinity ) می باشد.

  • اگر شما به مودم خود دسترسی ندارید ، با استفاده از کلید های ctrl + r وارد Command Prompt شوید و سپس دستور ipconfig را وارد کنید و در قسمت Default Gateway آی پی را کپی کنید ، معمولا آدرس گیت وی همان آدرس روتر است.
  • در صورت موفق نشدن به ورود توسط روش های بالا ، مدل مودم خود را در اینترنت جستجو کنید تا نحوه دسترسی به ادمین مودم را پیدا کنید.
  • برخی از مودم ها و روتر ها نیاز به نرم افزار دارند ، که باید به جای وب از آن نرم افزار ها استفاده کنید.
  • نام کاربری پیش فرض admin و رمز عبور معمولا admin یا password می باشد ، در غیر اینصورت شما باید به دنبال رمز پیش فرض مودم در پشت مودم باشید یا مدل آن را در اینترنت برای پیدا کردن رمز پیش فرض جستجو نمایید.
  • در صورت فراموشی رمز عبور شما باید دکمه ریست مودم را به مدت 30 ثانیه فشار دهید تا تنظیمات مودم به تنظیمات کارخانه بازیابی شود ، توجه داشته باشید در این روش اطلاعات کاربری اینترنت شما و همچنین رمز وای فای شما از تنظیمات مودم حذف خواهد شد و باید مجدد آنها را تنظیم نمایید.

مرحله سوم : باز کردن صفحه تغییر رمز عبور

  • در برخی مودم ها برای تغییر رمز ادمین مجبور به استفاده از Setup Wizard برای تغییر رمز مودم هستید ، بنابراین باید در این مراحل رمز مودم و رمز wifi و نام کاربری و رمز اینترنت را مجدد تنظیم نمایید.

در مودم های tplink شما باید به دنبال کلمه های “Management” سپس “Access Control” سپس ” Password ” بگردید.

مرحله چهارم : ذخیره تغییرات

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشه ، منتظر نظرات ارشمند شما هستیم.