هاست لینوکس ایران

شروع قیمت از 6500 تومان

دیتاسنتر محبوب پارس آنلاین

هاست لینوکس ایران

هاست لینوکس فرانسه

شروع قیمت از 6500 تومان

دیتاسنتر محبوب OVH

هاست لینوکس فرانسه

هاست لینوکس آلمان

شروع قیمت از 6500 تومان

دیتاسنتر محبوب Hetzner

هاست لینوکس آلمان

هاست لینوکس آمریکا

شروع قیمت از 6500 تومان

دیتاسنتر محبوب Xlhost

هاست لینوکس آمریکا

لوگو لینوکس

خلاصه ای از هاست لینوکس

لینوکس یک هسته یا کرنل است و خود سیستم عامل نیست. در واقع لینوکس یک هسته است که با استفاده از ابزار ها می تواند به یک سیستم عامل تبدیل شود. لینوکس تمام دستگاه ها شامل موبایل ، تبلت ، کامپیوتر ، سرور ، لپ تاپ ، مسیر یاب ها و کنسول بازی را پشتیبانی می کند. به دلیل اضافه شدن ابزار ها به لینوکس ، لینوکس را گنو/لینوکس می نامند.

لینوکس یک سیستم عامل متن باز است و امکان توسعه آن برای تمام افرادی که تمایل برای توسعه آن دارد وجود دارد. مثلا هر فردی بر اساس نیاز خود می تواند امکاناتی را به لینوکس اضافه یا حذف نماید. برای مثال یک دستگاه پخش کننده Mp3 تنها برای خواندن فایل مخصوص و پخش صدا و کنترل موزیک آن می باشد. با لینوکس فرد می تواند تنها این امکانات را به دستگاه خود اضافه کند. لینوکس درست مانند یک کارخانه بزرگ می باشد که می توانید برای ساخت محصول خود از اجزا آن استفاده کنید. اما ویندوز اینطور نیست. در ویندوز شما مجبور هستید تا از اجزایی که توسعه دهندگان این سیستم عامل اضافه کرده اند استفاده کنید. در یک مثال ساده فرض کنید در لینوکس یک کارخانه ماشین سازی دارید و می توانید تمام قسمت های ماشین را خود انتخاب کنید و قسمت مورد نیاز را حتی برای خود طراحی کنید اما در ویندوز شما نمی توانید بدنه و قطعات یک خودرو را تغییر دهید.

توزیع‌های لینوکس

توزیع‌های لینوکس

به سیستم عاملی که بر پایه لینوکس توسعه داده شده است ، توزیع لینوکس می گویند. لینوکس بر اساس نیاز کاربران توزیع های بسیار زیادی داشته است. برای مثال توزیع های لینوکس دسکتاپ هسته لینوکس و امکانات و کتابخانه ها یا نرم افزار های بسیار زیاد مانند پخش کننده ها ، صفحه گسترده ، نرم افزار های کاربردی و غیره را تشکیل می دهد. لینوکس بیش از 300 توزیع فعال دارد که بیشتر آنها مدام در حال بروز رسانی می باشند. دو پایه اصلی لینوکس رد هت و دبیان می باشد. برای مثال برای دسکتاپ ( کامپیوتر شخصی ) و سرور سیستم عامل ubuntu عضو خانواده دبیان و سیستم عامل Centos عضو خانواده ردهت بسیار محبوب است. معمولا در سرور ها از سیستم عامل Centos استفاده می شود اما برای سرور به دلیل اینکه خیلی از نرم افزار ها و ابزار ها مورد نیاز نیست و وجود آنها مشکل امنیتی ایجاد می کند معمولا از نسخه های مخصوص آن که کمترین ابزار ها را داشته باشد استفاده می کنند. لازم به ذکر است در آینده می توان ابزار های مورد نیاز را روی سیستم عامل نصب کرد.

مقاسیه محبوبیت هاست لینوکس و هاست ویندوز

مقایسه محبوبیت سرور هاست لینوکس و هاست ویندوز

حدود 70 درصد از تمام وب سایت های اینترنت بر روی سرور های لینوکس فعالیت می کنند. از جمله سایت های محبوب لینوکسی می توان به گوگل ، یاهو و فیس بوک اشاره کرد.

در ایران نیز هاست لینوکس محبوبیت بسیار زیادی دارد. در ایران معمولا تنها برخی وب سایت های دولتی که با زبان asp نوشته شده اند روی سرور های ویندوز فعالیت می کنند. همانطور که در بالا هم توضیح دادیم لینوکس متن باز و رایگان است ، به همین دلیل هزینه هاست لینوکس معمولا کمتر از هاست ویندوز می باشد. همچنین معمولا امنیت سیستم های متن باز بیشتر از سیستم های کد شده است. چراکه در سیستم متن باز باگ ها به راحتی مشخص می شود و خیلی زود مشکلات امنیتی سیستم رفع می شود.

لینوکس از php پشتیبانی کاملتری دارد و به دلیل اینکه بسیاری از وب سایت ها از php استفاده می کنند محبوبیت هاست لینوکس بیشتر از هاست ویندوز است.

کنترل پنل های هاستینگ

 کنترل پنل های هاست لینوکس

به دلیل محبوبیت بالا هاست لینوکس کنترل پنل های محبوب زیادی برای این سیستم عامل برنامه نویسی شده است. در حال حاضر بهترین کنترل پنل های هاست لینوکس ، سی پنل ، دایرکت ادمین و پلسک است.

سی پنل و دایرکت ادمین محبوب ترین پنل ها برای ایرانیان می باشد. معمولا در سرور های خارج از کشور هاست های لینوکسی سی پنل می باشند و در سرور های داخلی از دایرکت ادمین استفاده می شود. علت عدم استفاده سی پنل در سرور ایران تحریم می باشد.

البته دایرکت ادمین نیز پنل کاملا حرفه ای می باشد که از مزایای آن سرعت و امنیت بیشتر آن است.

پرچم کشور های محبوب برای هاستینگ

از کدام کشور هاست لینوکس خریداری کنیم؟

یکی از مهمترین پارامتر های یک وب سایت محبوب موقعیت مکانی وب سایت می باشد. به طور کلی در انتخاب موقعیت سرور باید دو مورد مهم بررسی شود.

1-سرعت بارگزاری وب سایت برای کاربران

2-کیفیت شبکه

1- هرچه موقعیت سرور به کاربران شما نزدیک باشد سرعت بارگزاری وب سایت برای آن دسته کاربران بیشتر می باشد. برای مثال در صورتی که 80 درصد کاربران یک وب سایت ایرانی باشند برای بالا بردن سرعت برای این کاربران بهتر است از هاست ایران استفاده شود. اما 20 درصد دیگر به دلیل اینکه موقعیت سرور از آنها دورتر شده است سرعت کمتری نسبت به کاربران ایرانی دارند. البته این به این معنی نیست که 20 درصد با سرعت ناچیز وب سایت را باز می کنند. تنها تفاوت سرعت ها معمولا چند ثانیه می باشد.

2-کیفیت شبکه بسیار مهم است. اگر یک سرور با قطعی مواجه شود معمولا ضرر های زیادی به سایت وارد می شود. مثلا در صورتی که یک وب سایت فروشگاهی باشد ممکن است در کمتر از یک ساعت ده ها سفارش خود را از است بدهند یا ممکن است به دلیل قطعی زیاد در گوگل مقداری رتبه خود را از دست بدهند. بنابراین قبل از خرید حتما دیتاسنتر و کشوری که قصد خرید هاست از آنها را دارید بررسی کنید. گاهی اوقات بهتر است هزینه بیشتری پرداخت کنید تا در آینده متحمل هزینه بیشتر نشوید.

نت آرام این سرویس را از چهار کشور محبوب با درایو SSD برای سرعت بیشتر ارائه می کند جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد هرکدام از این کشور ها یا سفارش می توانید از کادر های رنگی بالا صفحه استفاده نمایید.

مزایای هاست لینوکس

  • قیمت کمتر نسبت به هاست ویندوز به دلیل رایگان بودن سیستم عامل و برخی نرم افزار ها
  • امنیت بالا به دلیل متن باز بودن سیستم عامل
  • پشتیبانی کامل از php و mysql
  • وجود پنل های محبوب مانند سی پنل و دایرکت ادمین برای هاست لینوکس

معایب هاست لینوکس

  • عدم پشتیبانی از نرم افزار های شرکت مایکروسافت مانند زبان برنامه نویسی asp