هاست ویندوز ایران

هاست ویندوز فرانسه

لوگو ویندوز قرمز

خلاصه ای از هاست ویندوز

ویندوز سیستم عاملی است که شرکت مایکروسافت آن را برای کامپیوتر های شخصی تولید کرده است. از سال 1985 تاکنون نسخه های ویندوز زیادی توسط مایکروسافت به بازار عرضه شده است. از امکانات ویندوز سرور می توان به پشتیبانی از ASP ، ASP.NET ، پایگاه داده microsoft sql server اشاره کرد. به دلیل اینکه زبان های برنامه نویسی بالا توسط مایکروسافت ارائه شده تنها هاست ویندوز این زبان ها را پشتیبانی می کند. بنابراین در هاست لینوکس asp و Microsoft sql server پشتیبانی نمی شود. ویندوز سرور زبان برنامه نویسی PHP و پایگاه داده Mysql را نیز پشتیبانی می کند اما افرادی که وب سایت آنها php است برای پشتیبانی کامل بهتر است از هاست لینوکس استفاده کنند. ویندوز سرور یک سیستم عامل کد شده است. بنابراین امکان ویرایش سورس کد های ویندوز برای ایجاد تغییرات در سرور وجود ندارد و تنها باید از امکاناتی که توسعه دهندگان مایکروسافت به سیستم عامل اضافه کرده اند استفاده نمود. سیستم عامل ویندوز سرور رایگان نیست ، به همین دلیل معمولا هاست ویندوز گرانتر از هاست لینوکس می باشد.

توزیع های ویندوز سرور - ویندوز سرور 2012

توزیع‌های ویندوز سرور

در سال 1995 ویندوز 95 توسط مایکروسافت به همراه اینترنت اکسپلور 4 ( internet explorer ) به بازار عرضه شد و سپس در سال 1998 نسخه بروز شده ویندوز 95 یعنی ویندوز 98 آماده شد. سپس در سال 2000 مایکروسافت ویندوز 2000 را معرفی کرد که برای شبکه و سرور ها به کار برده می شد. مایکروسافت در سال 2001 ویندوز اکس پی را معرفی کرد که با وجود حذف پشتیبانی بین برخی کاربران هنوز نیز محبوبیت دارد. مایکروسافت برای سرور نیز در سال 2003 ویندوز سرور 2003 را معرفی کرد که حتی اکنون نیز برخی وب سایت ها از این ویندوز استفاده می کنند. در سال 2008 یک نسخه بسیار محبوب از ویندوز سرور توسط مایکروسافت به بازار عرصه شد. سپس ویندوز سرور 2012 که در حال حاضر محبوب ترین ویندوز سرور مایکروسافت می باشد معرفی شد. مایکروسافت قصد دارد بزودی ویندوز سرور 2016 را نیز به بازار عرضه کند.

مقاسیه محبوبیت هاست لینوکس و هاست ویندوز

مقایسه محبوبیت سرور هاست ویندوز و هاست لینوکس

حدود 30 درصد از وب سایت های اینترنت تحت سیستم عامل ویندوز سرور فعالیت می کنند. همانطور که در بالا توضیح دادیم مایکروسافت یک سیستم عامل کد شده غیر رایگان است و معمولا تنها کسانی از هاست ویندوز استفاده می کنند که زبان برنامه نویسی وب سایت آنها ASP باشد یا نرم افزار آنها از پایگاه داده Microsoft sql server استفاده کند. جالب است بدانید وب سایت های معروف دنیا از سیستم عامل ویندوز سرور استفاده نمی کنند. سایت های گوگل ، یاهو ، فیس بوک سیستم عامل آنها لینوکس است. در ایران نیز هاست ویندوز تنها برای اکثر وب سایت های دولتی که از زبان asp استفاده می کنند و وب سایت ها و نرم افزار ها که از پایگاه داده Microsoft sql server استفاده می کنند محبوبیت دارد. در ایران بیشتر وب سایت ها از هاست لینوکس استفاده می کنند.

پنل های هاست ویندوز

 کنترل پنل های هاست ویندوز

برای هاست ویندوز دو پنل Websitepanel و Plesk بسیار محبوب هستند.

websitepanel یک پنل هاست ویندوز است که از کامپوننت های asp ، php و asp.net پشتیبانی می کند. به دلیل اینکه سرعت این پنل هاست زیاد است و کار با این پنل راحت است websitepanel محبوبیت بسیار زیادی در بین کاربران دارد. plesk نیز که شرکت Parallels آن را منتشر کرده است بین کاربران محبوب است.

پرچم کشور های محبوب برای هاستینگ

از کدام کشور هاست ویندوز خریداری کنیم؟

یکی از مهمترین پارامتر های یک وب سایت محبوب موقعیت مکانی وب سایت می باشد. به طور کلی در انتخاب موقعیت سرور باید دو مورد مهم بررسی شود.

1-سرعت انتقال اطلاعات ( لود وب سایت )

2-آپتایم سرور

1-هرچه کاربران بازدیدکننده وب سایت به موقعیت سرور نزدیک تر باشد سرعت بارگزاری برای آن کاربران بیشتر است. بنابراین در صورتی که سایتی از هاست ویندوز ایران استفاده کند کاربرانی که از کشور ایران آن سایت را بازدید کنند با سرعت بیشتری نسبت به کاربران خارج از کشور سایت را باز می کنند. البته این مورد تفاوت زیادی ندارد و تنها در حدود چند ثانیه است.

2-آپتایم سرور در واقع مدت زمان در دسترس بودن سایت در یک بازه زمانی مشخص است. بهتر است سعی شود از سرویس هایی استفاده شود که کیفیت بالایی داشته باشند تا باعث قطعی وب سایت ( دان تایم ) نشوند. اگر یک سایت دان تایم کمی داشته باشد باعث بالا رفتن محبوبیت آن می شود و برای گوگل نیز  یک سایت همیشه در دسترس ، اولویت بیشتری خواهد داشت.

مزایای هاست ویندوز

  • پشتیبانی از ASP , ASP.NET , Microsoft sql server و mysql
  • پشتیبانی از PHP

معایب هاست ویندوز

  • عدم پشتیبانی کامل از PHP
  • هزینه بالا نسبت به هاست لینوکس به دلیل هزینه های سیستم عامل و برخی نرم افزار ها
  • عدم پشتیبانی از پنل های محبوبی مثل سی پنل و دایرکت ادمین