سرور مجازی

سرور مجازی

سرور مجازی یا Virtual Private Server که آن را VPS می نامند شیوه ایست که در آن یک سرور اختصاصی را به چند قسمت تقسیم می کنند و هر کدام از این قسمت ها تمام دسترسی های سرور اختصاصی را دارند و هیچ کدام به یکدیگر وابسته نمی باشند. این کار توسط یک مجازی ساز انجام می شود. در این سرویس امکان نصب انواع سیستم عامل به انتخاب کاربر وجود دارد و کاربر می تواند بدون محدودیت با دسترسی روت یا ادمین تمام تنظیمات مورد نیاز را روی سرور اعمال کند. در واقع از تقسیم یک سرور اختصاصی به چند قسمت ، سرور مجازی می گویند. در این سرویس امکان خاموش ، روشن ، تغییر تنظیمات توسط مدیر سرور امکان پذیر می باشد. هر مدیر می تواند پکیج های مورد نیاز خود را در سرور نصب یا حذف کند. برای مثال در سرور مجازی امکان نصب انواع مختلف نسخه های php وجود دارد.

انواع مجازی ساز

سیستم عامل یا نرم افزار های مختلفی برای مجازی ساز کردن سرور یا کامپیوتر وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خود را دارند. در این میان از معتبر ترین مجازی سار ها می توان به vmware و xen و openvz اشاره کرد. vmware که یکی از بهترین مجازی ساز ها می باشد به کاربر کرنل اختصاصی می دهد. این یعنی هر ماشین خود یک سیستم عامل واقعی دارد و از کرنل خود سیستم استفاده نمی کند. vmware هم سرور مجازی لینوکس و هم سرور مجازی ویندوز را پشتیبانی می کند. در vmware پس از ایجاد ماشین مجازی مقدار فضای اختصاص داده شده به ماشین از هارد اصلی سرور کم می شود و این یک مورد دیگر از مزایای vmware می باشد. مجازی ساز دیگری به نام openvz که یک مجازی ساز متن باز برای سیستم عامل لینوکس است تنها قادر به ارائه سرور های لینوکس می باشد. همچنین در openvz امکان ارائه کرنل اختصاصی وجود ندارد و تمام سرور های مجازی ایجاد شده توسط openvz از کرنل اصلی سرور استفاده می کنند.

انواع سیستم عامل :

در این سرویس امکان نصب سیستم عامل های خانواده لینوکس و خانواده سرور ویندوز وجود دارد. البته این مورد بستگی به مجازی ساز نصب شده روی سرور می باشد. در مجازی مجاز vmware امکان نصب سیستم عامل ویندوز و لینوکس وجود دارد اما در مجازی ساز openvz تنها امکان ارائه سرور لینوکس وجود دارد.

امکان ارتقا :

ارتقا سرور مجازی بسیار مهم است و برخی مجاز ساز ها امکان ارتقا را ندارند. در مجازی ساز openvz امکان ارتقا سرور تنها با ویرایش برخی تنظیمات وجود دارد. اما در vmware به دلیل اینکه تمام تجهیزات مانند سیستم واقعی هستند ( که این مورد پیشنهاد نت آرام می باشد) بسیاری از موارد تنها با چند کلیک قابل ارتقا است مانند سی پی یو و رم و غیره ، برای هارد نیز باید هارد دوم به سرور اضافه کرد و سپس آن را به سیستم عامل اضافه نمود که این مورد توسط پشتیبانی نت آرام قابل انجام می باشد.

قیمت سرور مجازی

بستگی به موقعیت سرور و قدرت آن ، نوع مجازی ساز و نوع مدیریت آن ، هزینه سرور مجازی متفاوت می باشد. در نت آرام مدیریت سرور اولیه به صورت رایگان انجام می شود و همچنین از بهترین مجازی ساز ها مانند vmware استفاده می شود. برای مشاهده قیمت می توانید روی کادر های رنگی بالا همین صفحه کلیک کنید.

منظور از VDS چیست؟

برخی سایت ها سرویس با عنوان سرور مجازی اختصاصی یا VDS تبلیغ می کنند. این سایت ها نیز معمولا از همان مجازی ساز Vmware استفاده می کنند و به دلیل اینکه سرور مجازی که توسط vmware مجازی شده است کرنل اختصاصی دارد آن را vds می نامند. سرور های مجازی نت آرام توسط vmware مجازی سازی شده اند که در این سرور ها نیز کرنل اختصاصی وجود دارد.

پرچم کشور های محبوب برای هاستینگ

از کدام کشور سرور مجازی خریداری کنیم؟

یکی از تصمیم های مهم در انتخاب این سرویس موقعیت آن می باشد. کشور های متعددی وجود دارند که می توان از آنها این سرویس را خریداری نمود اما محبوب ترین و با کیفیت ترین کشور ها همان چهار کشور فرانسه ، آلمان ، آمریکا و ایران هستند. کشور ایران به دلیل نزدیک بودن موقعیت سرور به کاربران ایرانی به تازگی بسیار محبوب شده است. در انتخاب سرور باید به موقعیت سرور نسبت به کاربران بازدید کننده و همچنین کیفیت شبکه دیتاسنتر بسیار توجه نمود. برای مثال هرچه لوکشین سرور به کاربران بازدید کننده نزدیک تر باشد ، سرعت بارگذاری وب سایت برای کاربران بیشتر خواهد شد که البته این تفاوت در حدود چند ثانیه می باشد و همچنین هرچه کیفیت شبکه دیتاسنتر بهتر باشد تاثیر مثبتی بر سئو یا رتبه سایت شما در گوگل خواهد داشت ، بنابراین در صورت قطعی سرور نیز وب سایت با افت رتبه مواجه خواهد شد.

مزایای سرور مجازی نت آرام

  • دسترسی کامل به مدیریت و کاربر ریشه سرور (root)
  • امکان دسترسی به ssh سرور
  • امکان نصب پکیج های نرم افزاری در ماشین مجازی
  • امکان مدیریت سرور ، بروزرسانی ، خاموش ، روشن و غیره
  • امنیت کلی بیشتر نسبت به هاست اشتراکی
  • امکان تغییر تمام نسخه های سرویس های سرور مانند php ، mysql و غیره
  • قیمت کمتر نسبت به سرور اختصاصی
  • کاملا مدیریت شده شامل نصب سیستم عامل ، راه اندازی و تنظیمات امنیتی سرور