در این مقاله قصد داریم تا آموزش رفع خطا Leverage browser caching در نتایج Gtmetrix به شما کاربران عزیز آموزش بدهیم ، اگر شما در حال مطالعه این مقاله آموزشی هستید ، احتمالا در هنگام بررسی سرعت سایت توسط Gtmetrix با خطا Leverage browser caching مواجه شده اید ، شما می توانید با ویرایش یک فایل و اضافه کردن چند خط کد این مشکل را رفع نمایید.

آموزش رفع خطا Leverage browser caching در سایت ها و سیستم وردپرس

علت خطا Leverage browser caching :

هر بار که مرورگر یک صفحه را بارگذاری می کند ، مجبور به دانلود تمام فایل های وب مانند Html و CSS و جاوا اسکریپت و تصاویر می باشد.

بعضی از وب سایت ها ممکن است تنها از چند فایل تشکیل شده باشند که اندازه های آنها کوچک باشد ( شاید در حدود چند کیلوبایت ) اما برای برخی وب سایت ها مانند Twitter و یا Instagram ممکن است حجم هر صفحه چند مگابایت شود.

  1. دانلود این فایل ها توسط کاربر مخصوصا در صورتی که یک اینترنت کند ( مانند اینترنت تلفن همراه ) داشته باشد بسیار سخت و دردناک است.
  2. هر فایل یک درخواست جداگانه برای سرور ایجاد می کند که منجر به کند شدن وب سایت خواهد شد.

با ذخیره سازی این فایل ها ( مانند تصاویر ) به صورت محلی در مرورگر کاربر ، دیگر نیازی نیست برای فایل های تکراری مرورگر هربار مجبور به دانلود آنها باشد ، با انجام این روش هنگامی که کاربر برای اولین بار سایت شما را باز می کند ، مرورگر مانند قبل تمام فایل ها را دانلود خواهد کرد ، با این حال معمولا کاربران به سمت صفحات دیگر حرکت می کنند و یا مجدد وب سایت را بازبینی می کنند ، در اینصورت فایل های که در سیستم محلی آنها ذخیره شده باشند ، به جای دانلود از سرور ، از سیستم خود آنها نمایش داده می شوند.

این روش چگونه کار می کند ؟

برای مثال لوگو وب سایت شما بسیار بعید است که روز به روز تغییر کند ، با استفاده از این روش ما می توانیم تنظیم کنیم که مرورگر برای بار اول تصویر را دانلود و تا یک هفته نیازی به دریافت مجدد نداشته باشد.

چگونگی فعال کردن Leverage browser caching : 

برای فعال کردن نیاز است تا شما HTTP headers را برای تنظیم expiry times ویرایش نمایید ( برای آن تاریخ انقضا مشخص نمایید )

پیکربندی Apache برای هدر مناسب : 

شما باید فایل .htaccess را ویرایش نمایید ، پس از ورود به پنل هاست خود ( سی پنل و یا دایرکت ادمین خود ) ، روی گزینه File Manager کلیک کنید ( اگر پنل شما سی پنل است ، فراموش نکنید از سمت چپ بالا روی گزینه Setting کلیک کنید و تیک Show hidden files and diretory را علامت بزنید )

سپس فایل .htaccess را Edit نمایید و کد های زیر را به آن اضافه نمایید :


## EXPIRES CACHING ##
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/jpeg "access plus 1 year"
ExpiresByType image/gif "access plus 1 year"
ExpiresByType image/png "access plus 1 year"
ExpiresByType text/css "access plus 1 month"
ExpiresByType application/pdf "access plus 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access plus 1 month"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access plus 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access plus 1 year"
ExpiresDefault "access plus 2 days"
## EXPIRES CACHING ##

همانطور که در کد های بالا مشاهده می کنید فایل استاتیک سایت شما مانند عکس های شما تا یک سال و فایل های سی اس اس یک ماه کش می شوند ، البته این مورد تا زمانی است که کاربر کش و کوکی مرورگر خود را حذف نکرده باشد و کلید های ctrl + f5 را فشار ندهد.

شما می توانید مقادیر بالا را با توجه به نیاز خود تغییر دهید ( مانند 1 month )

توصیه : 

  • حتما تمام فایل های استاتیک را تنظیم نمایید.
  • تاریخ انقضا حداقل یک ماه ( توصیه می شود : access plus 1 year )
  • مقدار را بیش از یک سال تنظیم نکنید.

مراقب باشید :

لطفا در فعال سازی این مورد دقت زیادی داشته باشید ، فعال سازی این امکان ممکن است باعث شود تا کاربر نتواند نسخه جدید وب سایت شما را دریافت کند و در آینده مشکلاتی برای آن ایجاد کند ( هرچند معمولا با تغییر نام فایل ها و css ها این مشکل باید رفع شود )

این نکته به ویژه زمانی اهمیت دارد که شما در حال اعمال تغییرات در سایت خود باشید ، پس از اعمال تغییرات کاربران ممکن است نسخه قدیم را حتی به صورت ناقص مشاهده کنند.

مقاله خطا Leverage browser caching به پایان رسید ، امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد ، منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم …